Jaki beton wybrać na fundament?
Z tym pytaniem zmaga się wielu młodych ludzi, którzy rozpoczynają pracę nad budową domu. Jest wiele inspiracji, które dotyczą nie tylko betonu, ale także różnego rodzaju prac wykończeniowych. Najlepszym sposobem na wybór odpowiedniej mieszanki, jest konsultacja z doświadczoną firmą, między innymi BetonBud, która znajduje się w mieście Gorzyce.
Pamiętaj! Dom powstaje dzięki dobrze wykonanym fundamentom! Nasza firma posiada także, ofertę dla budynków przemysłowych i firm.
Przyjrzyjmy się temu z bliska. W tym artykule dowiesz się:
- Beton na fundament - jaki wybór będzie najlepszy?
- Jakim betonem wzmocnić fundament?
- Jaką grubość powinna mieć wylewka na fundament?
Beton na fundament - jaki wybór będzie najlepszy?
Wybór betonu należy do tych najtrudniejszych podczas budowy domu, ponieważ po związaniu mieszanki trudno o poprawki. Wymagają dużego nakładu finansowego oraz generują przesunięcie terminów pozostałych prac, a wiemy, że na fundamentach się nie kończy. Podstawowym wskaźnikiem betonu jest jego klasa wytrzymałości. Najlepiej użyć ten o wysokiej klasie, oznaczony b20 (C16/20 wg nowych oznaczeń, tutaj oznaczenie C to nic innego jak z ang. compressive strength), lub b25 (C20/25). Taki beton ma odpowiednią wytrzymałość na ściskanie. Jest to potrzebne, żeby obiekt był stabilny, pewny i bezpieczny. To najważniejsze, dlatego nie ryzykujmy gorszym betonem pod fundament.
Jakim betonem wzmocnić fundament?
Jeśli interesujesz się dodatkowym wzmocnieniem to dobrym rozwiązaniem będzie użycie jeszcze wyższej klasy wytrzymałości na ściskanie. Taki beton oznaczony będzie symbolem b30 (C25/30) i b35 (C30/37). Beton, który najlepiej nadaje się do takiej praktyki musi być mrozoodporny i wodoszczelny, a bardziej profesjonalnie 3 czynniki, które mają wpływ na jakość surowca, możemy określić:
- wytrzymałością na ściskanie,
- klasą konsystencji,
- klasą ekspozycji.
Odporność na ściskanie jest wyznacznikiem, jaki nacisk i obciążenie będzie generowane na zrobionym fundamencie, czyli najprościej mówiąc, do czego dany budynek będzie przeznaczony i jak odbije się to na posadzce. Takie oznaczenia musi przewidywać i zawierać już projekt budowy. Minimum tej wytrzymałości to 20 MPa. Co to oznacza? Jest to wytrzymałość na ściskanie, którą w Polsce sprawdza się w próbce sześciennej betonu.
Jaką grubość powinna mieć wylewka na fundament?
Zanim podejmiemy się wylewki na fundament, w Internecie istnieje możliwość obliczenia ilości potrzebnego betonu, w specjalnie przygotowanym kalkulatorze objętości tego surowca. Dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja z wykwalifikowanym pracownikiem BetonBud, ponieważ takie samodzielne obliczanie, dla laika, zawsze przyniesie tylko orientacyjne liczby i prognozy. Grubość wylewki pomoże nam obliczyć ilość potrzebnego betonu, a wszystko zależy także od powierzchni, na której chcemy stworzyć posadzkę. Ponieważ chudy beton, który dobrze stabilizuje, może mieć ok. 10 cm grubości. to ten na fundament zdecydowanie więcej, grubość wylewki może wynosić nawet 30 cm.