Czy można betonować, kiedy spada temperatura i przychodzi jesień

Każdy wie, że beton to surowiec, który potrzebuje odpowiedniej temperatury, aby dobrze związać i stwardnieć. We wcześniejszych artykułach pisaliśmy już, że potrzebuje na to około 28 dni w ciepłej temperaturze. Głównie z tego powodu wszystkie prace budowlane rozpoczynają się najczęściej na wiosnę i trwają przez upalne lato. W takim razie, co zrobić jesienią, w której mimo nawet ciepłych dni, poranne przymrozki mogą pokrzyżować plany?

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na kilka ważnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas jesiennych prac budowlanych:

  1. Betonowanie jesienią, czy to dobry pomysł?
  2. Pielęgnacja betonu w okresie jesiennym i zimowym. Na co zwrócić uwagę?
  3. Jak ogrzać budowę zimą?
jesienna budowa beton w obliczu chłodnych dni

Betonowanie jesienią, czy to dobry pomysł?

Najczęściej taką sytuację wymuszają nieoczekiwane przesunięcia i tym samym wydłużający się termin ostatecznej realizacji i zakończenia prac. Mimo tego, że najlepszym okresem na wylewkę jest lato i temperatury sięgające ok. 23 stopni Celsjusza, to w życiu nigdy nie jest doskonale. Dodać można, że i bezwietrzny dzień będzie sprzyjający dla samego procesu wiązania. W rzeczywistości trzeba mierzyć się ze zmiennymi temperaturami i pogodą w kratkę, które występują w czwartym kwartale roku. Nawet jeśli nie ma tych sprzyjających warunków, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dokończyć pracę nad budową domu jesienią. W Polsce na budowie pracuje się zazwyczaj sezonowo, bo podczas niskich temperatur i mrozów zamarza woda, znajdująca się w świeżym betonie. Następuje proces zatrzymania wiązania. Łatwo to sobie wyobrazić ponieważ wiemy, że lód rozpycha podłoże i w naturalny sposób zwiększa się jego objętość. Podczas ujemnych temperatur najlepiej zastosować beton mrozoodporny, który jest odpowiednio napowietrzony. Rozprężający się lód ma wtedy przestrzeń. Zawsze możesz skorzystać z profesjonalnej mieszanki mrozoodpornej wyprodukowanej w betoniarni BetonBud Gorzyce.

Sprawdźmy jak pielęgnować taki beton!

zabezpieczanie betonu przed niespodziewanymi przymrozkami
mrozoodporne rozwiązania dla budowy w chłodniejszych miesiącach

Pielęgnacja betonu w okresie jesienno-zimowym. Na co zwrócić uwagę?

Po wylaniu betonu, po 8-12 godzinach, w późnej jesieni warto od razu zabezpieczyć go folią, wełną mineralną, słomianymi matami (rozwiązanie ekologiczne), piaskiem, styropianem czy plandekami, czymś, co będzie dobrym izolatorem. Dlaczego? Jak już wspominaliśmy, temperatura może się radykalnie zmienić w przeciągu kilkunastu godzin, a wtedy powstają spękania na betonie. Mróz źle wpłynie nie tylko na sam beton i jego wytrzymałość, ale gdy zamarznięte jesienią i w zimie podłoże zmięknie, a fundament osiądzie nierównomiernie, to w konsekwencji na wzniesionych ścianach domu mogą bardzo łatwo powstać pęknięcia. W trakcie przygotowywania betonu trzeba dodać do niego chemiczne mieszanki mrozoodporne. Sama pielęgnacja to polewanie wodą wierzchniej warstwy, aby zachodziła hydratacja cementu. Jeśli jesienią pada deszcz, nie ma potrzeby dodatkowego zraszania. Spróbujmy odpowiedzieć sobie jeszcze na jedno pytanie.

Jak ogrzać budowę zimą?

Oczywiście na zimę, w okresie późnej jesieni, kiedy prace już ustają, trzeba zabezpieczyć nie tylko materiały, ale sam budynek. Trzeba w pierwszej kolejności izolować fundamenty, dach, okna i drzwi przed mrozem i opadami, ale pamiętać też o dobrej cyrkulacji powietrza. Jeśli budowa jest na etapie wznoszenia budynku w stanie surowym można prowadzić w nim, podczas zimy, prace wykończeniowe, na przykład stawianie ścian działowych czy prace nad instalacją. To wymaga utrzymania temperatury co najmniej 15 stopni Celsjusza. Jak to zrobić? Popularnym rozwiązaniem jest użycie nagrzewnic elektrycznych często połączonych z osuszaczem.