Co można zrobić dzięki klockom betonowym? Na pewno sprawdzą się przy wielu projektach stałych i tymczasowych. Jeszcze kilka dekad temu nie było takich oszczędnych i funkcjonalnych możliwości wznoszenia ścian. Ich wielką zaletą jest duża odporność na uszkodzenia, dzięki solidnym rozmiarom oraz szansa wprowadzenia zmian do konstrukcji, w czasie realizacji projektu. Wymienną nazwą klocka jest blok betonowy. Są jeszcze mniejsze bloczki betonowe produkowane z betonu komórkowego. Taki beton komórkowy jest to surowiec, który posiada „pory” wypełnione powietrzem. Bloki betonowe kojarzą się z popularną zabawką, klockami Lego (możesz sprawdzić, kto wymyślił klocki Lego w jednym z naszych poprzednich artykułów), łączonymi przez wypustki. Jest to nowoczesne rozwiązanie do szybkiego wznoszenia ścian, zasieków, murków oporowych, fundamentów pod ogrodzenie, modne i praktyczne betonowe boksy do rozdzielenia kruszywa, takiego jak żwir, węgiel czy piasek. Klocki betonowe stały się w ostatnich sezonach ulubieńcem wśród materiałów budowlanych. Za pewne ze względu na wspomnianą już korzystną cenę i dużo krótszą realizację budowy.

Nowe wymiary bloczków betonowych
W Beton Bud Gorzyce oprócz standardowych bloków (rozmiary w zakładce oferta), zamówić można klocki w nowych wymiarach: 2,1x0,71x071m; 1,4x0,71x0,71m. Dotychczas standardowa grubości klocka wynosiła 80 cm i 60 cm, wprowadzono bloki o szerokości 70 cm. Nowe klocki są wyższe i dłuższe.
Niewiarygodna wydaje się konstrukcja bez użycia spoiwa, ale w gruncie rzeczy, to rozwiązanie budowy z klocków betonowych, nie wymaga żadnej zaprawy cementowej lub kleju, choć oczywiście, czasami przy budowie ścian nośnych używa się jakiegoś spoiwa. Nie potrzeba także wysokiego oszalunkowania, które jest konieczne przy zwykłej mieszance betonowej. Dzięki takiej bezproblemowej technologii klocków, podczas prac remontowych i budowlanych można przenieść konstrukcję w inne miejsce. Demontaż nie sprawia większego problemu. Bloki nadają się do powtórnej aranżacji, zdecydowanie można je użyć wielokrotnie. Do zrobienia takich klocków betonowych wykorzystuje się beton klasy C25/30, C30/37.
Co to są mury oporowe? Gdzie można je zastosować?
Jedną z kolejnych możliwości wykorzystania klocków betonowych jest budowa murów oporowych. Wykonane z prefabrykatów i przywiezione na miejsce montażu, pozwalają zabezpieczyć urwisko, skarpy, stworzyć ochronny murek, który będzie kształtował teren i zapobiegał erozji gruntu. Można nimi wyrównać krajobraz ogrodu, wzmocnić konstrukcje naziemne. Murek oporowy w ogrodzie nie wymaga fundamentu czy zbrojonych elementów. Takie gotowe klocki z betonu świetnie mogą też zadziałać optycznie w przestrzeni prywatnej przydomowej parceli. Jeśli murek na końcu jest stopniowo obniżony to wizualnie wydłuża ogród. Solidne klocki tworzą także barierę dźwiękochłonną. Ochraniają najczęściej zacisze domu przed hałasem ulicy.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami
Ciekawe pomysły na wykorzystanie klocków betonowych
Najczęstszym nieoczywistym pomysłem wykorzystania bloków betonowych są rozwiązania do ogrodu. Kreatywni właściciele domów i ogrodów, z własną przestrzenią do projektowania, tworzą nie tylko piękne tarasy, ale także dekoracje. Wykorzystują bloki betonowe na doniczki, budując coś w rodzaju skalniaków, aranżują całą przestrzeń na grilla, ławki, wiaty, zabezpieczenie paleniska.
Transport prefabrykatów betonowych, jak to załatwić?
Wymiary bloczków mogą być dosyć spore, do transportu potrzebny jest pojazd o wysokiej ładowności i najczęściej wyposażony w dźwig, który pozwoli rozładować klocki. Pamiętajmy, że montaż nie wymaga fundamentów, można je postawić bezpośrednio na nawierzchni i na zasadzie pióro - wypustka zbudować ściany.