W ofercie BetonBud Gorzyce znajdują się i wciąż są popularne betonowe przęsła, które tworzą ogrodzenie domów jednorodzinnych, magazynów lub innych obiektów. Chronią nie tylko przed wzrokiem zazdrosnych sąsiadów, ale także przed dzikimi zwierzętami i nieproszonymi gośćmi. Wielu stawia na konkurencyjną cenę betonowych ogrodzeń oraz łatwość ich montażu. W tym artykule znajdziesz odpowiedź jak zadbać o tego rodzaju betonowy płot.
- Jak impregnować ogrodzenie betonowe
- Czym zabezpieczyć ogrodzenie betonowe.
- Jak pomalować ogrodzenie betonowe emulsją gruntującą.
Jak impregnować ogrodzenie betonowe
Zmienna pogoda w naszym klimacie ma duży wpływ na wygląd Twojego ogrodzenia z betonu. Warto zadbać o jego impregnację, bo naturalnym procesem jest osadzenie na nim błota, kurzu, sadzy i innych zanieczyszczeń. Dodatkowe znaczenie ma wpływ opadów śniegu i deszczu. Na przęsłach najczęściej tworzą się wykwity i brzydkie naloty. Wskutek czego oprócz wody z karchera podczas czyszczenia, koniecznie trzeba nałożyć impregnat, który chroni przed nadmiernym wchłanianiem wody i zabrudzeniami. Najlepiej zrobić to wiosną lub latem, kiedy temperatury są dodatnie. Specjaliści radzą, by powstrzymać się przed impregnacją, przez pierwszy rok po zakończeniu budowy, płotu z bloczków. Najprościej rzecz biorąc musi przezimować. Betonowe bloczki będą miały czas, by naturalnie odparowała z nich woda. Białe, pojawiające się wykwity, to nic innego, jak wypłukany wapień, a to znowu jest naturalnym procesem przy twardnieniu betonu.
Wskazówka! Przed impregnacją ogrodzenie musi być zupełnie czyste i suche, a temperatura w ciągu dnia umiarkowana.
Czym zabezpieczyć ogrodzenie betonowe?
Co jeśli ogrodzenie pęka na mrozie? Tutaj dobrze użyć impregnacji zwłaszcza murku betonowego. Niska temperatura w zimie może skruszyć i przynieść znaczne szkody dla ogrodzenia. Kiedy montaż dobiegnie końca należy zabezpieczyć go środkiem chroniącym przed mrozem. Dobrze jest zaimpregnować także przęsła, albo skorzystać z profesjonalnego montażu firmy BetonBud Gorzyce i powierzyć im także cały proces konserwacji. Jeśli montaż nie będzie szczelny, woda z opadów dostanie się w szczeliny i nadmierna wilgoć szybko zniszczy płot.
Pamiętajmy!
Najczęściej, aby umyć takie ogrodzenie należy użyć wody pod ciśnieniem. Wystarczy zwykła myjka ciśnieniowa. Należy jednak zwrócić uwagę, że część płotu umieszczona na terenie wilgotnym i mało nasłonecznionym będzie obrastać mchem. Warto szczególnie zadbać w tych miejscach o impregnację.
Jak pomalować ogrodzenie betonowe emulsją gruntującą?
Betonowy płot można zabezpieczyć nie tylko impregnatem, ale również specjalnie przeznaczoną do tego emulsją. Jest ona bezbarwna, wodorozcieńczalna i wzmacnia te miejsca, które szczególnie nasiąkają wodą. Oczywiście chroni je przed wilgocią, grzybem, mchem i innym nalotem. Czym różni się taka emulsja gruntująca od impregnatu? Grunt ma za zadanie wyrównać chłonność danego podłoża, tutaj płyt, bloczków czy przęseł betonowych. Jednym słowem zmniejsza nasiąkliwość, wyrównuje chropowatość, po użyciu takiej emulsji z łatwością można pomalować płot farbą i nadać mu jakiegoś specyficznego charakteru. Emulsja gruntująca nadaje odpowiedniej przyczepności betonowym konstrukcjom oraz zmniejsza wchłanianie farby. Dzięki temu potrzeba mniej warstw produktu. Impregnat przede wszystkich chroni przed zabrudzeniami albo mrozem. To taka trwała powłoka na powierzchni betonu, która daje efekt mniejszego wchłaniania wody, czy mniejszej przyczepności glonów, mchu i nalotów.