Jaki beton na mróz? Czy istnieje bezpieczny proces produkcji betonu zimą?

Okres zimowy nie należy do najłatwiejszych, a już na pewno  w sektorze budowlanym. Problem zaczyna się już późną jesienią, kiedy występują przymrozki, a średnia dobowa temperatura spada poniżej 10 stopni.

Ciekawostką jest, że taką średnią  ważoną temperatury, mierzy się na budowie o 3 porach dnia: 7.00, 13.00 i 21.00.

Ujemne temperatury to główna bolączka producentów betonu. Może to na długą część roku sparaliżować wykonywane zlecenie. Temperatura krytyczna, w której zamarza ok. 50 % wody w mieszance wynosi już od -1 do -3 stopnie Celsjusza.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się o naszych usługach.

Nasz zespół ekspertów jest gotowy, aby odpowiedzieć na każde twoje pytanie i znaleźć rozwiązanie idealne do Twoich potrzeb.

15 644 56 99

Po jakim czasie mróz nie szkodzi betonowi?

Mróz nie wyrządzi szkód kiedy, proces wiązania zakończył się dobę wcześniej w ogrzewaniu do temperatury około 15 stopni Celsjusza lub jeśli w warunkach otoczenia było 2 stopnie na plusie i związanie trwało 72 godziny ( 3 doby).

Niewiele betoniarni jest przygotowanych na solidne mrozy. Jeśli mróz pojawi się w trakcie wiązania istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zamarznie woda, nabierze objętości i kiedy przekroczy możliwość naprężenia, najpierw odkształca, a potem rozsadzi powierzchnię betonu. Dodatkowo woda musi związać z cementem i odparować, co w tak niskiej, ujemnej temperaturze nie jest wykonalne.

Jak zabezpieczyć beton przed mrozem? Przede wszystkim nie wolno dopuścić do wychłodzenia podczas procesu wiązania. Więcej o pielęgnacji pisaliśmy w październiku, jak radzić sobie z ochroną w tym niekorzystnym okresie. Sprawdź tutaj!

Pamiętajmy! Wytrzymałość na ściskanie w warstwie powierzchniowej musi mieć co najmniej 5 MPa, żeby temperatura mogła spaść poniżej 0 stopni Celsjusza, a działanie mrozu było mniej szkodliwe.

Istnieją nowoczesne technologie, które umożliwiają inżynierom pracę na budowie nawet zimą

Betoniarnia Beton Bud Gorzyce korzysta ze szczególnej technologii. Dzięki temu może pracować nawet podczas siarczystych mrozów, zgodnie z przepisami o minimalnej temperaturze dostarczanego betonu. To nowoczesny system ogrzewania, wszystkich składników do produkcji mieszanki, za pomocą instalacji grzewczej firmy Leimro. Prowadzenie robót betonowych jest możliwe dzięki ociepleniu kruszywa i wody. To pozwala podgrzać mieszankę betonową do zadanej przez operatora węzła betoniarskiego, temperatury. Jeśli na zewnątrz panuje nawet do -20 stopni Celsjusza, w betoniarni produkowany jest beton w temperaturze dodatniej 16-17 stopni C.

Kotłownie kontenerowe Leimro posiadają bezciśnieniowe zbiorniki na wodę o pojemności 6 tys. litrów. Dzięki temu woda do produkcji betonu jest cały czas ciepła. Istnieją także HOT BOXY, kontenery grzewcze, także wyposażone w bezciśnieniowy zbiornik, tym razem o pojemności 8 tysięcy litrów oraz pompę gorącej wody. Pompa ma  w tym wypadku wydajność 400l/m.

Dzięki takim osiągnięciom technologicznym jedno urządzenie jest energooszczędne ( zużywa o 30 % - 70% mniej paliwa niż inne tradycyjne maszyny grzewcze) oraz wielofunkcyjne. Może ogrzewać beton, formy do prefabrykatów, ale również biura, hale. Możliwe jest podgrzanie wody potrzebnej do mycia i napełniania pojazdów.

Zmieniający się klimat pozwala nawet w ziemie na kilka, a nawet kilkanaście dni dodatnich temperatur, mimo wszystko trzeba mieć rękę na pulsie, warto skorzystać z usług sprawdzonej betoniarni wyposażonej w kontenery grzewcze.