Wysychanie betonu

Sprawdziliśmy dla Ciebie ile schnie beton

W tym artykule dowiesz się:

  1. Beton w ziemi i pod słupki - ile czasu potrzebuje, żeby wyschnąć.
  2. Jak szybko wiąże beton na podjazd do domu?
  3. Kiedy budowa nie przebiega latem. Ile schnie beton w zimie?

Zastanawiasz się ile czasu potrzebuje beton, żeby stwardnieć? Przychodzimy z pomocą i dajemy znać, jak długo musisz poczekać, żeby działać dalej. Wylewki, płyty betonowe, to coś, co spędza sen z powiek, kiedy potrzeba wykonywać kolejne kroki na placu budowy. Wiadomo, że terminy gonią, a wykonawcy spieszą się z każdym projektem. Niestety, beton rządzi się swoimi prawami i potrzebuje czasu, żeby związał się i odpowiednio dojrzał. Zatem ile schnie beton w ziemi?

Beton w ziemi i pod słupki ogrodowe - ile potrzebuje czasu, żeby wyschnąć.

Beton w ziemi narażony jest na czynniki atmosferyczne. Na jego trwałość i wyschnięcie wpływa wilgoć w ziemi. Prawdę mówiąc to dobry czynnik, bo żeby beton mógł odpowiednio stwardnieć musi być nawilżany. Czas oczekiwania, w którym surowiec uzyska odpowiednie właściwości i parametry to nawet 28 dni przy temperaturze 20 stopni Celsjusza, zatem musimy poczekać prawie miesiąc. Choć już w czasie kilku dni można swobodnie po nim chodzić, niech nie zmyli ten fakt przed podjęciem kolejnych działań budowlanych. Beton lepiej wiąże się w wysokiej temperaturze.

28 dni, to  wysychanie standardowego betonu o klasie wytrzymałości b20 (C16/20). Beton pod słupki ogrodowe to suchy beton. On czerpie wilgoć z podłoża i świetnie nada się na takie działania jak montaż słupków. Zakładając, że wszystkie czynniki (temperatura, rodzaj cementu i wilgotność), będą dobrze uwzględnione, można zakładać, że beton pod słupki będzie gotowy od 24-48 godzin. Jest to dość szybko. 

Jak szybko wiąże beton na podjazd do domu?

Podjazdy to oczko w głowie gospodarzy domostw. Te dróżki, które są utwardzone betonem świetnie sprawdzają się tam, gdzie zatrzymuje się woda. Obfite deszcze mogą utrudniać wjazd do garażu, tym bardziej możemy narazić się na niepochlebne opinie odwiedzających nas gości. Co zrobić, żeby sprawnie wylać beton na podjazd?

Najlepiej jest zaufać profesjonalistom. Firma BetonBud może pochwalić się 20 letnim doświadczeniem w tego typu działaniach. Zasadniczo na beton, przygotowany na podjazd, nie powinno wchodzić się, co najmniej 48 godzin. Aby w pełni korzystać z drogi do magazynu, firmy lub domu, potrzebne jest to uniwersalne 28 dni w temperaturze 20 stopni Celsjusza. Dodatkowo pamiętaj, że przez pierwszy tydzień lub półtora nie stawiaj na podjeździe żadnych ciężkich kartonów, rzeczy i sprzętów.

Kiedy budowa nie przebiega latem. Ile schnie beton w zimie?

Niestety nasza firma nie rekomenduje prac przy użyciu betonu poniżej 5 stopnie Celsjusza, a za optymalną dla wyschnięcia betonu należy uznać wspomnianą już temperaturę 20 stopni Celsjusza.  Wiązanie i wysychanie betonu w niskich temperaturach wymaga dwukrotnie dłuższego czasu, czyli nawet dwóch miesięcy do uzyskania optymalnych i zadowalających efektów. Warto przemyśleć, czy kilka zimowych miesięcy nie pozbawi nas cennych właściwości,choćby jak temperatura i przysporzy stresu, kosztów osuszania i niezadowalających parametrów wiązania betonu.